De veiligheidssituatie in Tigray

Nederlands

Vier jaar na het einde van de burgeroorlog en de ondertekening van het vredesakkoord in november 2022 bevindt Tigray zich midden in een diepe politieke crisis. Verschillende bepalingen van het vredesakkoord zijn niet uitgevoerd. Zo blijft West-Tigray bezet, waardoor zo’n 760.000 intern ontheemden niet kunnen terugkeren. Het Tigray People’s Liberation Front (TPLF) is uiteengevallen in rivaliserende facties, en ook de Tigray Defense Force (TDF) is verdeeld. In 2025 ontstaat een nieuwe gewapende factie, de Tigray Peace Force (TPF), bestaande uit strijders die ontevreden zijn over het bewind van het TPLF en stilzwijgend steun genieten van de federale autoriteiten.

Daarnaast is een patstelling ontstaan ​​tussen de federale overheid en het TPLF. Na de machtsgreep van het TPLF in maart 2025 verslechtert de relatie met de federale overheid sterk. Nadat het in januari 2026 voor het eerst sinds het einde van de oorlog tot gewapende confrontaties komt tussen het federale leger en de TDF in Tselemti, komen berichten naar buiten over de mobilisatie van federale en Tigrayaanse troepen langs de grens tussen het door de interim-regering gecontroleerde gebied en West-Tigray. Ook in Zuid- en Zuidoost-Tigray versterkt de TDF haar troepenmacht. De relatie tussen de federale overheid en het TPLF komt tot een totale breuk wanneer die laatste beslist om de vooroorlogse regionale regering opnieuw te installeren. Een week voor de nationale verkiezingen beslist de kiesraad dat er geen verkiezingen plaatsvinden in Tigray.

Tegen deze achtergrond van toegenomen politieke en militaire spanningen vindt een campagne van gedwongen rekrutering plaats in Tigray. Vanaf maart 2026 duiken berichten op over gedwongen militaire rekrutering van burgers door het TPLF, aanvankelijk in Noordwest-Tigray maar vanaf mei 2026 in de hele regio.

Voor de periode van 1 januari 2025 tot midden juni 2026 noteert ACLED 110 incidenten in Tigray. Daarvan beschouwt ACLED 55 incidenten gevechten, 12 als explosies of geweld op afstand en 43 als geweld tegen burgers. ACLED noteert daarbij 176 dodelijke slachtoffers. In de onderzoeksperiode telt ACLED 47 gewelddaden waarbij burgers het enige doelwit zijn (civilian targeting), met in totaal 32 burgerdoden. De TDF zijn de voornaamste actor van geweld gericht tegen burgers.

Tigray bevindt zich anno 2026 in een staat van economische ontwrichting. De openbare diensten functioneren slechts gedeeltelijk, de infrastructuur ligt nog steeds in puin en de humanitaire logistiek, de toeleveringsketens voor medicijnen en de transportinfrastructuur blijven verstoord. De regio kampt met een chronisch tekort aan brandstof, waardoor ambulances niet kunnen uitrijden en humanitaire hulp niet tot bij de hulpbehoevenden raakt. Budgettaire overdrachten aan Tigray zijn herhaaldelijk opgeschort, wat onder meer geleid heeft tot maandenlange vertraging van de salarisbetalingen aan leraren en ambtenaren.

Beleid

Het beleid dat de commissaris-generaal voert, is gestoeld op een grondige analyse van nauwkeurige en actuele informatie over de algemene situatie in het land van oorsprong. Die informatie wordt op professionele manier verzameld uit verschillende objectieve bronnen, waaronder het EUAA, het UNHCR, relevante internationale mensenrechtenorganisaties, niet-gouvernementele organisaties, vakliteratuur en berichtgeving in de media. Bij het bepalen van zijn beleid baseert de commissaris-generaal zich derhalve niet alleen op de op deze website gepubliceerde COI Focussen opgesteld door Cedoca, dewelke slechts één aspect van de algemene situatie in het land van herkomst behandelen.

Uit het gegeven dat een COI Focus gedateerd zou zijn, kan bijgevolg niet worden afgeleid dat het beleid dat de commissaris-generaal voert niet langer actueel zou zijn.

Bij het beoordelen van een asielaanvraag houdt de commissaris-generaal niet alleen rekening met de feitelijke situatie zoals zij zich voordoet in het land van oorsprong op het ogenblik van zijn beslissing, maar ook met de individuele situatie en persoonlijke omstandigheden van de asielzoeker. Elke asielaanvraag wordt individueel onderzocht. Een asielzoeker moet op een voldoende concrete manier aantonen dat hij een gegronde vrees voor vervolging of een persoonlijk risico op ernstige schade loopt. Hij kan dus niet louter verwijzen naar de algemene omstandigheden in zijn land, maar moet ook concrete, geloofwaardige en op zijn persoon betrokken feiten aanbrengen.

Voor dit land is geen beleidsnota beschikbaar op de CGVS website.

Land: 
Ethiopië