Registratie en verklaring
De Dienst Vreemdelingenzaken registreert de asielaanvraag. De DVZ bepaalt dan de taal waarin de procedure zal verlopen: het Nederlands of het Frans. Indien de asielzoeker geen van beide talen spreekt, kan hij de bijstand van een tolk vragen.
Bij de registratie van de aanvraag moet de vreemdeling een woonplaats in België kiezen. De asielinstanties zullen alle briefwisseling in verband met de asielaanvraag naar dat adres sturen.
De DVZ neemt eveneens een verklaring af van de asielzoeker over zijn identiteit, zijn nationaliteit en de reisweg die hij heeft afgelegd tot in België.
Daarna moet de asielzoeker een vragenlijst invullen in verband met de redenen voor zijn asielaanvraag.
- De vragenlijst wordt bij voorkeur ingevuld bij de DVZ. De asielzoeker kan zich daar laten bijstaan door een tolk.
- De asielzoeker mag de vragenlijst ook meenemen om deze zelf in te vullen. Hij moet de vragenlijst dan binnen 5 kalenderdagen naar het CGVS opsturen.
De asielzoeker krijgt een kopie van de ingevulde vragenlijst. Daarna bezorgt de Dienst Vreemdelingenzaken de vragenlijst aan het Commissariaat-generaal voor de Vluchtelingen en de Staatlozen. Deze vragenlijst zal als basis voor het gehoor op het CGVS dienen.
De asielzoeker moet bij de DVZ alle documenten neerleggen die kunnen dienen als bewijs voor zijn identiteit, zijn nationaliteit, zijn reisweg, zijn eventuele verblijf in een ander land of zijn asielmotieven.
De DVZ voert nog diverse voorafgaande onderzoeken uit:
- Het "Dublin-onderzoek": de DVZ bepaalt welke lidstaat van de Europese Unie verantwoordelijk is voor de behandeling van de asielaanvraag op basis van het "Dublin II-reglement".
* Als België verantwoordelijk is, zullen de Belgische autoriteiten de asielaanvraag onderzoeken.
* Indien een andere lidstaat verantwoordelijk is, zal de DVZ vragen dat dit land de asielaanvraag overneemt. Indien de vreemdeling niet akkoord gaat met deze beslissing, kan hij binnen 30 dagen een annulatie- en/of schorsingsberoep bij de Raad voor Vreemdelingenbetwistingen indienen. - Het onderzoek van de meervoudige aanvraag: als het niet gaat om de eerste asielaanvraag, onderzoekt de DVZ of de asielzoeker nieuwe en relevante elementen aanbrengt ter staving van zijn nieuwe aanvraag.
* Indien dit het geval is, zullen de asielinstanties de nieuwe asielaanvraag onderzoeken.
* Zoniet zal de DVZ beslissen om de aanvraag niet in aanmerking te nemen. De asielzoeker kan dan binnen 30 dagen een annulatieberoep bij de Raad voor Vreemdelingenbetwistingen indienen.
